Kızlık Zarı Dikimi

logo-lila

Kızlık Zarı ( HYMEN ) nedir ?

Bütün toplulukların kültürel yapıları birbirinden farklılık göstermektedir. Fakat toplumların birçok özelliği birbirine benzemektedir. Kızlık zarı bütün toplumlarda sosyolojik bir önemse sahiptir. Önem derecesi toplumdan topluma değişiklik gösterse de kızlık zarı önemsenmektedir. Kızlık zarının Latince adı Hymen’dir.

Kızlık zarı özellikle de Müslüman ülkelerde önemsenmekte ve daha önce cinsel ilişki olup olmadığının kanıtı sayılmaktadır. Bu nedenle bayanlar üzerinde de bu toplumsal baskılar etkili olmakta ve kızlık zarına oldukça önem vermektedirler. Birçok toplumda kızlık zarı el değmemişlin ve masumluğun simgesi olarak görülmektedir.

Randevu için bize ulaşın

logo-lila

Kızlık Zarının Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı vajina girişinde dudakların yaklaşık olarak 1-1,5 santim içindedir ve küçük dudaklara bağlı olarak bulunmaktadır. Dış genital oluşumlar içinde kabul edilmektedir. Bayanların hemen hemen hepsinde kızlık zarı vardır. çok nadir olarak kızlık zarı bulunmayabilir. Ya da kızlık zarı bazı bayanlarda çok ince yani esnek olabilmektedir. Böyle durumlarda kızlık zarı kanama yapmaz. Kızlık zarı çocukluk çağlarında daha kalın yapıda bulunmaktadır. Ergenlik çağına gelindiğinde ise östrojen hormonunu artmasıyla beraber değişmeye başlar ve esneklik kazanır.

Kızlık zarının ortası deliktir ve vajina girişini tamamen kapatmaz. Bu ortada bulunan delik adet kanının akmasını ve vajinal salgıların akmasını sağlar. Kızlık zarının gereğinden kalın olması cinsel ilişkide sıkıntı yaratabilmektedir. Kızlık zarı kalın olduğu zaman vajinismus problemi ortaya çıkabilmektedir. Kızlık zarının şekli, kalınlığı farklılık gösterebilmektedir. Kadından kadına kızlık zarı farklılık gösterebilmektedir.

logo-lila

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kanamanın olup olmaması ile kızlık zarının bozulduğu her zaman anlaşılmayabilir. Kızlık zarı muayenesi ile anlaşılmaktadır. Kızlık zarı muayenesi kısa ve ağrısız olan bir işlemdir. Kızlık zarı muayenesi jinekologlar tarafından yapılmaktadır. Uzman olan jinekolog gazlı bez yardımıyla büyük dudakları çeker ve kızlık zarını gözlemler. Böylelikle kızlık zarının bozulup bozulmadığı anlaşılır. Bazı özel durumlarsa ise jinekologlar kızlık zarı ile ilgili karar veremeyebilir. Bu gibi durumlarda kolposkopik inceleme yapılmaktadır. Kolposkop vajinanın rahim ağzı ve dış genital organların bir mikroskopla büyütülerek incelenmesini sağlayan cihazdır. Bu sayede kızlık zarı daha rahat gözlemlenebilmektedir.

Kızlık zarı muayenesinin yapılması kişilerin isteğine bağlıdır. Kişi istemediği sürece kızlık zarı muayenesi yapılması yasal değildir. Zorlama ile yaptırılan kızlık zarı muayenesi kişilerin üzerinde derin psikolojik etkiler bırakabilmektedir. Anayasada bu konuyla ilgili maddeler bulunmaktadır. Ve kimse zorla muayene edilememektedir. Kızlık zarı muayenesi günümüzde toplumların değişip gelişmesiyle birlikte önemini biraz daha yitirmiştir. Kadınlara verilen önemin artmasıyla beraber bu konuda bireyler daha ince düşünmeye başlamıştır.

logo-lila

Kızlık Zarının Dikilmesi Onarılması – Tamiri

Kızlık zarı birçok yerde özellikle de ülkemizde fazlasıyla önemsenmektedir. Sosyal ve kültürel birikimler kızlık zarının önemini ortaya koymaktadır. Kızlık zarının henüz bozulmamış olması kızların bir erkekle beraber olmadığının kanıtıdır. Bu nedenle evlenecek olan kişiler kızlık zarını oldukça önemsemektedir. İlk gece kanam olması birçok toplum tarafından ön plana çıkarılmaktadır. Bayanlarda bu nedenle korkular yaşamakta ve kızlık zarının bozulması halinde evliliklerinde problem yaşayacaklarını düşünmektedirler. Bozulan kızlık zarının dikimi yapılabilmektedir. Kızlık zar dikimi işlemi tıp dilinde hymenoplasti olarak adlandırılmaktadır. Kızlık zarı diktirme işlemi kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bu işlemin yapılıp yapılmadığı sadece kadın doğum uzmanları tarafından anlaşılabilmektedir.

Bazı toplumlarda erkekler evlenecekleri kadınların daha önce cinsel ilişki yaşamamış olmalarını isterler. Kızların daha önce yaşadıkları cinsel ilişkiyi kabullenmekte zorlanırlar. Bu nedenle daha önceden kendi isteği ile ya da başka şekillerde cinsel ilişki yaşamış olan bayanlar kızlık dikimi yaptırmaktadır. Böylelikle evliliklerinde bu nedenle yaşayacakları problemlerden kurtulmuş olurlar. Fakat kızlık zarının bazı nedenlere bağlı olarak tekrar yırtılabileceğini unutmamalılardır. Kızlık diktirme iki şekilde yapılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı diktirmek ve geçici kızlık zarı diktirmek isteğine göre işlemler değişiklik göstermektedir.

Kızlık Zarı Dikimi

logo-lila

Kızlık Zarı Nedir Ne İşe Yarar

Kızlık zarının Latince adı “HYMEN”dir. Hymen Yunan mitolojisinde evlilik tanrısına verilen isimdir. Hymen yapısı olarak…

Kızlık Zarı Yırtılması

Kızlık zarı genelde ilişki ile yırtılmaktadır. Bunun dışında sürtünme, mastürbasyon veya uzak doğu sporları ile…

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi vajen içerisinde kızlık zarının yırtılmasından sonra arta kalan dokuların bir araya…

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı

Kızlık zarı dikimi ameliyatı da bilindiği üzere jinekolojik bir cerrahi operasyondur ve her tıbbi tedavi…

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi ( Flep Yöntemi )

Kızlık zarı vajina girişinden yaklaşık 2 cm içeride bulunan zarsı yapıda bir oluşumdur. Kızlık zarının…

Kızlık Zarı Dikimi Hakkında Merak Edilenler

KIZLIK ZARI DİKİLEBİLİR Mİ? Kızlık zarı tamiri cerrahi olarak dikilerek onarılabilmektedir. Burada başarı yırtığın oluş…

Kızlık Zarı Dikimi Nedir Nasıl Yapılır

Kızlık zarı dikimi en sık yaptığımız genital bölge ameliyatlarının başında gelmektedir. Esas olarak kızlık zarı…

Jin.Op.Dr. H.Faruk Demir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bize Ulaşın

Jin.Op.Dr. H. Faruk Demir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

0 +
Yıllık Tecrübe
0 +
Mutlu Müşteri
0 +
Gebelik Takibi
0 +
Operasyon