S.S.S.

Kürtaj

Kürtaj işlem günümüzde sıklıkla vakum yöntemi ile yapılır. Plastik enjektir ve ince plastik boru şeklinde kanül denilen aletlerden oluşan sistem sayesinde gebelik vakum ile emilerek çekilir ve alınır. Bu yöntem hem kolay hem daha az risklidir, daha az ağrılıdır.

Kurşun kalemden daha ince olan plastik uç rahim ağzından içeriye sokularak enjektörün oluşturduğu vakum sayesinde emilerek çekilir. İşlem sıklıkla 5-10 dakikayı geçmez. Lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

Küretaj işleminden sonra mutlaka ultrasonografi ile gebeliğin haftası ve canlılığı kontrol edilir. Küretaj işlemine başlarken hasta jinekolojik muayene masasına alınır. Spekulum denilen muayene aleti vajine içerisine yerleştirilir. Vajina içerisi antiseptik solüsyon ile temizlenir. Bu aşamaya kadar herhangi bir ağrı hissedilmez. Daha sonra hastanın isteğine göre genel veya lokal anestezi uygulanır.

Genel anestezi için hastanın kolundan serum ve damar aracılığıyla ilaçlar verilir, bunu anestezi uzmanları yapar. Hasta derin bir uyku halinde gibi olur ve hiçbirşey hissetmez. İşlemden sonra uyandırılır. Lokal anestezi istenmişse rahim ağzına iğne ile anestezi uygulanır. Daha sonra vakum yöntemi ile gebelik alınır. Spekulum çıkarılır ve genel anestezi uygulanmışsa hasta uyandırılır.

2 ila 3 gün süre ile adet kanaması tarzında kanamalarınız olacaktır. (Bu süre gebeliğin haftasına göre biraz artabilir veya azalabilir.) Eğer kürtaj sonrası hemen kanamanız olmazsa bir hafta sonra gibi bir zaman sonra hafif bir ağrı ile yukarıda bahsedilen kanama olacaktır merak etmeyiniz. Bu süre içinde gene adet kanaması dönemindekine benzer karın ve kasık ağrılarınız olabilir, bu ağrılarınızı hafifletmek için her hangi bir ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Bundan sonraki adet kanamanız yaklaşık 3 ila 6 hafta sonra olacaktır. Gebelik gibi özel bir durum oluşup sonlandığı için normal zamanında gelmeyebilir. Bu süre içerisinde (yeniden adet kanaması görene kadar); Küvete-havuza-denize girmek yasaktır.(operasyon günü dahil duş alabilirsiniz ,amaç vajene su ve bu gibi mikrop kapmayı sağlayabilecek şeylerin girmesini engellemektir)

Kürtaj sonrasında eve döndüğünüzde dinlenin. Kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Ağrı, kramp ve hafif vajinal kanama yaşayabilirsiniz. Ayrıca bulantı, ishal, ateş, kabızlık veya şişkinlik şikayetleriniz de olabilir. Kendinizi daha iyi hissetmeniz ve hızlıca iyileşmeniz için akivitelerinizi sınırlamalısınız. Güzelce dinlenin ve yeterince uyuduğunuzdan emin olun.

Hafif yürüyüş gaz sancısı şikayetlerinizi hafifletmeye yardımcı olabilir.
Sonraki günlerde normal aktvitelerinize devam edebilirsiniz. Eğer ağrınız varsa ibuprofen (advil) veya asetaminofen (tylenol) gibi ağrı kesiciler kramp ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olur.

Tamamen iyileşene kadar veya kanamalarınız durana kadar 2-3 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınmayı düşünebilirsiniz. Ancak buna gerek yoktur. İşlemden hemen sonra doğum kontrol hapı almaya başlayabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı vajina girişinde dudakların yaklaşık olarak 1-1,5 santim içindedir ve küçük dudaklara bağlı olarak bulunmaktadır. Dış genital oluşumlar içinde kabul edilmektedir. Kadınların hemen hemen hepsinde kızlık zarı vardır. çok nadir olarak kızlık zarı bulunmayabilir. Ya da kızlık zarı bazı bayanlarda çok ince yani esnek olabilmektedir.

Böyle durumlarda kızlık zarı kanama yapmaz. Kızlık zarı çocukluk çağlarında daha kalın yapıda bulunmaktadır. Ergenlik çağına gelindiğinde ise östrojen hormonunu artmasıyla beraber değişmeye başlar ve esneklik kazanır.

 

Kanamanın olup olmaması ile kızlık zarının bozulduğu her zaman anlaşılmayabilir. Kızlık zarı muayenesi ile anlaşılmaktadır. Kızlık zarı muayenesi kısa ve ağrısız olan bir işlemdir. Kızlık zarı muayenesi jinekologlar tarafından yapılmaktadır. Uzman olan jinekolog gazlı bez yardımıyla büyük dudakları çeker ve kızlık zarını gözlemler. Böylelikle kızlık zarının bozulup bozulmadığı anlaşılır.

Bazı özel durumlarsa ise jinekologlar kızlık zarı ile ilgili karar veremeyebilir. Bu gibi durumlarda kolposkopik inceleme yapılmaktadır. Kolposkop vajinanın rahim ağzı ve dış genital organların bir mikroskopla büyütülerek incelenmesini sağlayan cihazdır. Bu sayede kızlık zarı daha rahat gözlemlenebilmektedir.

Kızlık zarı genelde ilişki ile yırtılmaktadır. Bunun dışında sürtünme, mastürbasyon veya uzak doğu sporları ile ilgilenen kişilerde de kızlık zarı yırtılması olabilir. İlişki dışında en sık gördüğümüz yırtılma nedeni ise travmalar ve kazalardır.

Kızlık zarı yırtılmasında doğal olarak kanama meydana gelmektedir. Eğer bu kanama aşırı değilse herhangi bir önlem almaya gerek yoktur. Eğer düzenli olarak her gün ilişkiye girdiyse bu kanama birkaç gün sürebilir. Ve bu hastayı telaşlandırabilmektedir.

Bu durumda ilişkiye birkaç gün ara verilmesi yırtılan alanın iyileşmesine neden olacak ve daha sonra kanamanın tekrarını önleyecektir. Ama aşırı olan kanamalarda cerrahi olarak o bölgedeki kanamalar durdurulabilir.

Flep yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 30 dakika sürmektedir. İşlem genellikle lokal anestezi altında uyuşturularak yapılır ancak bazı durumlarda hastanın isteğine göre genel anestezi ile de yapılabilmektedir. Ameliyat sonrası hasta evine gidebilir ve ertesi gün normal günlük hayatına devam edebilir.

Hastalarımıza 1 hafta spor, ağırlık kaldırma veya bisiklete binme gibi bacakların açılmasını gerektirecek veya ameliyat alanına direk bası uygulayabilecek aktivitelerden uzak durmalarını öneriyoruz. 1 hafta sonraki kontrolde iyileşmenin durumuna göre hastalarımızı iyileşmeden sonraki dönem ve kontrolleri hakkında bilgilendiriyoruz.

Geçici kızlık zarı dikimi vajen içerisinde kızlık zarının yırtılmasından sonra arta kalan dokuların bir araya getirilerek yeniden yapılmasıdır. Bu yöntemde vajen içerisine fark edilmeyen görünmeyen dikişler yapılmaktadır. Bu yöntem ile yapılan kızlık zarı dikimi işlemi sonrası hastanın belirlediği zamanda ilişkiye girmesi ile kanaması olmaktadır. Kızlık zarı tamiri bu yöntemle yapılacaksa ortalama olarak belirlenen cinsel ilişki zamanından bir iki gün öncesinden yapılması gerekmektedir.

Geçici kızlık zarı dikimi ( kızlık zarı tamiri ) flep kaldırma yöntemi ile kalıcı yönteme göre fiyat olarak nispeten biraz daha uygundur. Fakat diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere flep yöntemi ile yapılan kızlık zarı dikimi işlemini geçici yöntemden ayıran en büyük özellik kanama olmasının istenilen cinsel ilişkinin ne zaman olacağının önceden belirlenmesine gerek duyulmamasıdır.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı da bilindiği üzere jinekolojik bir cerrahi operasyondur ve her tıbbi tedavi gibi ücrete tabidir. Bu operasyonun ücreti yani kızlık zarı dikimi fiyatı bir çok hekim tarafından tamir edilecek olan alanın genişliğine, anestezi şekline ve tekniğe göre belirlenmektedir.

Kızlık zarı mahrem bir konudur ve genellikle aile bireyleri hatta ebeveynler ile bile paylaşılmaz. Böyle durumlarda kızlık zarı dikimi işlemi yaptırmayı düşünen hastalar günümüzde internet ortamında araştırma yaparak bilgi edinmeye çalışmaktadırlar. İnternet ortamında yapılan böyle bir araştırmanın hastalara sağladığı en büyük avantaj zahmetsizce bir çok bilgiye kısa bir zamanda ulaşa bilmeleridir. Fakat böyle bir araştırma yaptığınızda forum, portal veya doktor sitelerinde bile kızlık zarı dikimi fiyatı hakkında net bir bilgi edinmeniz çok zordur.

Kızlık zarı onarımı yapıldığı uzman bir doktor muayene ederse anlaşılabilir. Bu ameliyatta esas amaç kızlık zarını eski haline döndürmek değil, ilişkide kanama olmasını sağlamaktır. Bunun dışında diğer muayene yöntemleri ile veya ultrason, tomografi, MR gibi görüntüleme teknikleri ile kızlık zarının tamir edildiği anlaşılamaz.

Randevu İçin Bize Ulaşın

0216 575 26 27 – 0532 274 35 62