Tüplerin Bağlanması

Tüplerin Bağlanması

Kadınlarda tüplerin bağlanması yumurta ile spermin buluşmasını engelleyerek yüksek başarıya sahip bir korunma yöntemidir.

Kalıcı korunma isteyen çiftler için uygundur.
Bağlama işlemi laparoskopik olarak (kapalı ameliyat), sezaryen doğum sırasında, vajinal doğum sonrası 72 saat içinde çok küçük bir kesi ile veya diğer batım ameliyatları sırasında yapılabilir.

Tüpler teknik olarak bağlanabilir, kliplenebilir, halkalarla boğumlanabilir veya elektrik akımı kullanılarak yapıştırılabilir.

Tüp bağlamayı takiben çok nadir olarak (her yıl için 100 kadında %0,1 – 0 gebelik oranı) gebelik oluşabilir bunların da %40’ı dış gebelik olarak görülür.

TÜPLERİMİ BAĞLATINCA ADET DÜZENSİZLİĞİM OLUR MU?
Halk arasında yanlış inanışın aksine tüp bağlama adet düzenini etkilemez. Adet düzeniniz doğal seyrinde devam eder.

TÜPLERİMİ BAĞLATIRSAM ERKEN MENOPOZA GİRER MİYİM?
Hayır. Tüplerin bağlanması ile doğal menopoz sürecinde bir hızlanma olmaz.

TÜPLERİMİ BAĞLATIRSAM CİNSEL İSTEKTE VE ORGAZMDA AZALMA OLUR MU?
Kesinlikle hayır. Böyle bir etkinin olmadığı kesin olarak gösterilmiştir. Hatta kadınların ve erkek partnerlerin çoğunda gebelik korkusu olmadığından daha rahat ve güvenli cinsel ilişki yaşadıkları görülmektedir.

DAHA ÖNCE TÜPLERİMİ BAĞLATTIM TÜPLERİMİ TEKRAR AÇTIRABİLİRİYİM?
Son yıllarda sık olarak yapılan tüp bağlama ameliyatları beraberinde bu soruyu getirmiştir. Kapalı (laparoskopik) veya açık yöntemlerle yapılabilen tüp bağlama ameliyatlarından sonra eş değiştirme, bebek kaybı, yeniden bebek isteme, pişmanlık ve dini nedenlerle kadınların %2, %4’ü tüplerinin tekrar açılmasını istemektedir. Mikro-cerrahi ile tüplerin tekrar %78 oranda açılması mümkündür. Mikro-cerrahi açık veya kapalı teknikle yapılabilir.
UYARI

Paylaş :

Jin.Op.Dr. H.Faruk Demir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bize Ulaşın

Randevu İçin Bize Ulaşın

0216 575 26 27 – 0532 274 35 62