Tüp Bebek ile Ne Kadar Şansınız Var?

Tüp Bebek ile Ne Kadar Şansınız Var?

Tüp bebek tedavisinin başarısı, tedavinin bitiminden 9 ay sonra sağlıklı bir bebekle evinize dönebilmenizdir.

Tüp bebek tedavisi ile şansınızın ne kadar olabileceği size anlatılırken canlı bir doğuma ulaşma şansınızın ne olacağını söylemek gerekmektedir. Tüp bebek merkezleri bazen başarı oranlarını duyururken tedavi sonrası kanda ölçülen gebelik testinin yüksekliğini temel alırlar. Ancak, kanda gebelik testinin yükselmesi her zaman bu gebeliğin doğum aşamasına kadar gideceğini göstermez. Bazı durumlarda kanda gebelik testinin yükselmesine rağmen gebelik kesesi hiçbir zaman ultrasonografide tespit edilmeyebilir ve takiben de kandaki gebelik testi giderek düşer ve kaybolur (biyokimyasal gebelik). Ya da gebelik kesesi gözlense bile içinde kalp atımı olan bir bebek gelişmeyebilir.

Bu nedenlerle tüp bebek tedavisi ile başarılı olabilme şansını değerlendirirken ve bu konudaki yayınları okurken her başlanan tedavi denemesinden kaçının canlı doğum ile sonuçlanacağının dikkate alınması daha doğru ve gerçekçi bir yaklaşımdır.

2000 yılında A.B.D’de gerçekleştirilen tüp bebek uygulamalarında embriyo transferi başına elde edilen gebelik oranlarının kadın yaşına göre karşılaştırılması:

Kadın yaşı Gebelik oranı (%)
< 35 44.2
35-37 39.8
38-40 32.4
41-42 22.6
> 42 13.1

Paylaş :

Jin.Op.Dr. H.Faruk Demir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bize Ulaşın

Randevu İçin Bize Ulaşın

0216 575 26 27 – 0532 274 35 62